החלמה מקונדילומה- אפשר בכלל להיפטר מהמחלה?

אחת ממחלות המין השכיחות בקרב גברים ונשים בכל רחבי העולם היא הקונדילומה, הופעת יבלות על איברי המין, כתוצאה מהידבקות בוירוס הפפילומה. השכיחות כאמור היא גבוהה מאוד, ויש סיכוי סביר שכל אחד מאיתנו נדבק בשלב כזה או אחר. אין זה אומר שיש להתייחס בקלות ראש לתופעה, ובהחלט עלינו לעשות את המקסימום על מנת לא להדביק את הסביבה, וכמובן – לטפל בעצמנו.

הקונדילומה יכולה לבוא לידי ביטוי אצל נשים וגברים כאחד, באיזור איברי המין וגם באיזור הפה, כתוצאה ממין אוראלי. היבלות עשויות להיות קטנות, בצבע העור, יבלת אחת או מספר יבלות. לא תמיד נוכל לראותן ולאבחן אותן בעצמנו. אצל נשים הימצאות היבלת עשויה לגרום לדימום בעת קיום יחסי מין, ואצל שני המינים הופעת היבלות עשויה לגרום לתחושה לא נעימה, ולתחושת גירוד, אך אין זה מחייב.

אז איך נדע אם נדבקנו?

שאלה טובה. ראשית, חשוב שנסגל לעצמנו בדיקה תקופתית אצל איש מקצוע (רופא נשים או אורולוג לגברים) על מנת לבצע בדיקה המוודאת שהכל כשורה באיברי המין שלנו ובסביבתם. שנית, מומלץ לכל אחד מאיתנו לסגל הרגל קבוע של בדיקת איברי המין שלנו. נכון שאנחנו לא אנשי מקצוע, אבל לעיתים, רק מהסתכלות קצת יותר מעמיקה מהרגיל, אפשר לראות סימנים שלא ראינו קודם, ואלו יובילו אותנו לבדיקה של איש מקצוע.

הדרך השלישית שנדע שיש סיכוי שנדבקנו היא באמצעות דימום בעת קיום יחסי מין אצל נשים, וכאמור תחושת גירוד ואי נעימות באיברי המין. בכל מקרה כזה או בכל חשד שעולה שמשהו אינו כשורה, חבל לבזבז זמן, יש לגשת לרופא מקצועי לאבחון.

החלמה מקונדילומה

כיצד ניתן לטפל בקונדילומה?

לפני שנפרט אודות הליך ההחלמה מקונדילומה, בואו נסקור את אפשרויות הטיפול המוצעות,

  • טיפול בלייזר – אידוי בלייזר מסיר את היבלות וגידולים פנימיים נוספים וידוע כשיטה היעילה ביותר לטיפול בקונדילומות.
  • טיפול במחט חשמלית – צריבת היבלת עד לנשירתה. ניתן לבצע את הטיפול ללא הרדמה.
  • טיפול בחנקן נוזלי – אפקטיבי בעיקר לאיזורים חיצוניים, חנקן נוזלי מותז על האיזור הנגוע והורס את התאים, מה שגורם לנשירת היבלת לאחר מספר ימים. הטיפול עשוי להיות מלווה בכאב קל וחשוב לציין שהוא מותיר אחריו צלקות.
  • טיפול כירורגי – ניתוח המבוצע בהרדמה חלקית או מלאה, בו המנתח מסיר את נגעי היבלות ומבצע תפירה של החתך שנוצר במקום.
  • טיפול משחתי – ישנן מספר משחות אשר מציעות טיפול בתופעה, ניתן לרכוש אותן במרשם רופא. מדובר בטיפול יומיומי לתקופה של מספר חודשים, בהתאם להנחיות הרופא המטפל., או טיפול מחזורי של מספר ימים, ולאחר מכן הפסקה למספר ימים נוספים.
  • טיפול באמצעים טבעיים – הרפואה ההומיאופתית מציעה מספר טיפולים אפשריים לקונדילומות.

החלמה מקונדילומה

במקרה של טיפול בלייזר, במחט חשמלית או בחנקן נוזלי, ההחלמה ברוב המקרים תהיה מהירה, ועימה גם החזרה לשגרה. במקרים בהם הטיפול כולל צריבה של היבלות, יש סיכוי סביר לתחושה של אי נוחות למספר ימים לאחר הטיפול, אצל גברים ונשים כאחד. חשוב לציין כי מומלץ לא לקיים יחסי מיין כחודש לאחר הטיפול, על מנת לאפשר לאיברי המין ולאיזור המפשעות להחלים ולהתחזק.

יש להקפיד על קיום מוגן של יחסי מין לאחר הטיפול.

לאחר הטיפול עשויים להתפתח גם כאבים בעת הליכה, בעת ישיבה, בעת עשיית צרכים, אצל דברים ונשים כאחד. עשוי להתקיים גם דימום וחשוב להבין כי כאבים אלו יכולים להתקיים גם חודש לאחר הטיפול.

בכל מקרה בו הינכם זקוקים לייעוץ והכוונה לגבי קונדילומות והטיפול בהן, אנו ממליצים לכם לפנות לד"ר גיא גוטמן, רופא נשים ומומחה לקונדילומות.

הבהרה

הגלישה באתר, השימוש במידע המופיע בו או ההסתמכות בחומר המופיע בו יהיה על אחריותו הבלעדית והאישית של הגולש/ת.

המידע שמופיע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי, בדיקה רפואית או חוות דעת רפואית על-ידי רופא/ה –ולכן חובה לפנות לייעוץ רפואי מקצועי מוסמך לפני כל החלטה או בדיקה רפואית אותה נדרשים לעשות

כל הזכויות שמורות לאתר https://eparty.co.il ©

תפריט נגישות