כל מה שרצית לשאול על הפלה בכדורים ולא העזת לשאול

ההחלטה לבצע הפלה, בין שהיא מתוך רצון או מתוך הכרח רפואי, אינה תמיד פשוטה. בעבר, ביצוע של הפלה היה תהליך סבוך שלווה בכאבים רבים, אך במרוצת השנים פותחה שיטה להפלה בכדורים שאמנם כוללת מספר תופעות לוואי, אך מקלה במידה ניכרת על נשים שמחליטות לעבור את ההליך. הפלה מהסוג הזה מאפשרת להפסיק הריון באופן לא פולשני, וחשוב להכיר את השלבים של הפלה בכדורים, בעיקר אם את פעילה מינית:

מי יכולה לבצע הפלה בכדורים? מתי ניתן לבצע הפלה בכדורים?

התשובה לשתי השאלות הללו היא זהה: הפסקת כדורים אפשרית בטווח של 9 שבועות מהמועד האחרון של קבלת הווסת האחרונה. כלומר, נשים בשבוע הריון עד שבוע 9 יכולות לבצע הפסקת הריון בכדורים. על מנת לעבור את ההליך, יש לעבור ועדה להפסקת הריון שתדון במקרה ותיתן אישור לבצע הפלה מוקדמת באמצעות כדורים.

שלבי הפסקת הריון בכדורים:

למרות שלכאורה מדובר בהליך של נטילת כדורים בלבד, יש לבצע הפלה בכדורים במספר שלבים כדי לוודא שההיריון הופסק באופן תקין:

  • בדיקת אולטרסאונד אצל רופא נשים – רופא נשים צריך לבדוק את מהלך ההיריון בבדיקה ולבחון באיזה שלב הוא. בנוסף, חשוב לבצע בדיקות נוספות, כמו בדיקות דם, כדי לוודא שהפסקת הריון בכדורים לא תזיק לבריאותה של האישה שעוברת את ההליך.
  • נטילת כדור מפיגין (Mifepristone) – לאחר שרופא הנשים אישר שניתן לעבור זאת באופן בטוח, יש ליטול כדור בשם מפיגין. הכדור הזה גורם בעצם להפסקת הריון – ניתוק שק ההיריון מרירית הרחם. כדי שהתהליך יצא לפועל באופן תקין, יש ליטול שלושה כדורי מפיגין.
הפלה בכדורים
  • נטילת כדור ציטוטק (Misoprostol/ מיזופרוסטול) – הכדורים הללו מביאים לכיווץ של הרחם וליציאה של תוכן ההריון. את הציטוטק יש ליטול כ-24-72 שעות לאחר המפיגין. כשעתיים לאחר נטילת הציטוטק, יתחיל דימום שמזכיר את מחזור הווסת, וזוהי בעצם היציאה של תוכן ההיריון.
  • בדיקה אצל רופא נשים – לאחר שבועיים-חודש מהפסקת ההיריון, יש לחזור אל רופא הנשים ולבצע בדיקת אולטרסאונד שמטרתה לוודא שתוכן ההיריון יצא במלואו. הפלה לא מלאה עלולה לגרום לזיהומים, ולכן חשוב ליטול את הכדורים במועד הנכון ובמינון הנכון, ולבצע מעקב אחר המצב הבריאותי לאחר ההליך.

האם יש תופעות לוואי להפלה בכדורים?

כאשר עוברים הפלה בכדורים, ישנן תופעות לוואי שנובעות מהפסקת ההיריון. תופעות הלוואי התקינות הן כאבים בבטן התחתונה, דימום שנמשך כשחמישה ימים, בחילות, והתכווצויות. אם את חווה תופעות לוואי חריגות, כמו חום, כאבים חזקים, והפרשות לא רגילות מהנרתיק – חשוב שתפני בהקדם אל רופא הנשים שלך. תופעות מהסוג הזה נובעות מהפסקת הריון לא שלמה או מזיהום אפשרי ברחם.

בנוסף, דימום כבד או כזה שאורך שבוע ואף יותר מצריך תשומת לב, וגם במקרה כזה את צריכה לפנות אל רופא הנשים שלך. על מנת שלא יהיו בעיות לאחר נטילת הכדורים, מומלץ שיהיה לצידך מישהו שילווה אותך במשך מספר שעות לאחר ההפלה.

הפלה בכדורים מאפשרת לבצע הפסקת הריון ללא נזק לאישה, וניתן לעבור אותה לאחר כחודשיים מתחילת ההיריון. למרות שהסיכוי לתופעות לוואי הוא נמוך, חשוב שתעברי ליווי מקצועי אצל רופא נשים, ותבצעי את ההפלה בדיוק לפי ההוראות – מה שיבטיח סיום סופי להיריון באופן תקני.

אם הינך עומדת בפני החלטה האם לבצע הפלה באמצעות כדור, אנו ממליצים לך להתייעץ עם ד"ר גיא גוטמן, רופא נשים מומחה, שיוכל לענות על שאלותייך ולכוון אותך לדרך המתאימה לך ביותר, מכל הבחינות.

הבהרה

הגלישה באתר, השימוש במידע המופיע בו או ההסתמכות בחומר המופיע בו יהיה על אחריותו הבלעדית והאישית של הגולש/ת.

המידע שמופיע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי, בדיקה רפואית או חוות דעת רפואית על-ידי רופא/ה –ולכן חובה לפנות לייעוץ רפואי מקצועי מוסמך לפני כל החלטה או בדיקה רפואית אותה נדרשים לעשות

כל הזכויות שמורות לאתר https://eparty.co.il ©

תפריט נגישות