לבן זוגי יש קונדילומה, מה לעשות?

מחלות המועברות במגע מיני יכולות להיות "שקטות" במשך תקופה מסוימת ואז לפרוץ בפתאומיות – כמו שקורה עם הקונדילומה. המחלה העורית הזו נגרמת מווירוס הפפילומה הנפוץ, ויש לה סימנים ברורים שחשוב לשים לב אליהם על מנת למנוע בעיות נוספות. אם את מבחינה שלבן זוגך יש קונדילומה, יש מספר דברים שעלייך לעשות כדי להגן על עצמך מפני הדבקה ומפני התסמינים הלא נעימים של הבעיה הרפואית הזו.

פפילומה, קונדילומה, והשפעותיהם על גברים ונשים

וירוס הפפילומהHPV)  -(Human Papilloma Virus מתאכסן בתאי העור, והוא מהווה את מחלת המין הנפוצה ביותר בעולם. הפפילומה מדביקה נשים וגברים כאחד בעת מגע מיני מוגן ולא מוגן מפני שהיא עוברת בעת חיכוך בעור. אצל נשים, הווירוס יכול לגרום למחלות שונות, כמו סרטן צוואר הרחם, סרטן פי הטבעת, ומחלות נוספות.

בעוד שאצל נשים אבחון הפפילומה הוא פשוט יחסית ואפשרי באמצעות בדיקת פאפ, אצל גברים לא תמיד יש תסמינים לנוכחות הווירוס. כלומר, נשים עלולות להידבק בפפילומה מבני זוגן בלי לדעת זאת כלל, מה שמביא לאחוזי חשיפה של 50% בקרב שני המינים.

סימן מסגיר אחד לפפילומה הוא הקונדילומה – גידולים עוריים קטנים שצורתם היא כמו צורה של כרובית. במקרים רבים, הגידולים הללו מופיעים באזור המפשעה, ואורכם הוא בין מילימטר אחד למספר מילימטרים.

כאמור, הגידולים הללו מופיעים על המפשעה, והם עלולים להופיע גם על פי הטבעת- מה שגורם לתחושת אי נוחות רבה בקרב חלק מהאנשים. אם את או בן זוגך מבחינים שיש לו גידולים עוריים באזור איבר המין, ישנו סיכוי שמדובר בקונדילומה. במקרים הללו חשוב לא להתמהמה ולפנות במהרה לרופא עור ומין שיוכל לאבחן את הגידולים במדויק ולומר לכם אם אכן מדובר בקונדילומה.

אבחון קונדילומה ודרכי טיפול – מה עלייך לעשות אם לבן זוגך יש קונדילומה?

אבחון ראשוני של קונדילומה מתבצע על ידי רופא עור ומין שבוחן את הגידולים העוריים ומזהה האם מדובר בגידולים שנגרמו מנגיף הפפילומה. אם יש ספק בנוגע לבעיה בעור, תתבצע ביופסיה שתגלה האם אכן מדובר בקונדילומה שמקורה מפפילומה.

לאחר האבחון הרופא ייעץ לבן זוגך להמתין שהגידולים יעברו מעצמם או ייתן לו מרשם לתכשירים שיביאו להיעלמות תסמיני הקונדילומה.

בכל הנוגע אלייך, חשוב שגם את תעברי בדיקות כדי לבחון האם נדבקת בפפילומה ובאיזה זן של הנגיף מדובר.

עוד על מחלת הקונדילומה, באתר הטבור.

לבן זוגי יש קונדילומה, מה לעשות?

בדיקת פאפ לאבחון מצבים טרום סרטניים

אם לבן זוגך יש קונדילומה, יש סיכוי גבוה שגם את נדבקת במחלה. כשבן זוגך עושה בדיקה לפפילומה, חשוב שתפני אל רופא הנשים שלך כדי ליידע אותו על המצב ועל מנת שיעשה לך בדיקת PAP.

בבדיקת ה-PAP רופא הנשים ייקח דגימה מצוואר הרחם שלך כדי לבדוק אם יש בו תאים טרום סרטניים שעלולים להתפתח עקב הדבקה בפפילומה. בבדיקה שגרתית מהסוג הזה נבדקים בעיקר תאים טרום סרטניים, אך בעת חשיפה ידועה לפפילומה, משטח הצוואר יישלח גם לאבחון HPV.

בבדיקה הזו יבחנו במעבדה האם בנוסף לדנ"א שלך, תאי צוואר הרחם מכילים גם חומר גנטי של וירוס הפפילומה, כשאבחון מוקדם של תאי סרטן יאפשר לטפל באיום הבריאותי הזה באופן מהיר ויעיל יותר לעומת מצבים סרטניים מתקדמים. במקרה שהבדיקה שלך חזרה שלילית לנוכחות של תאים טרום סרטניים, רופא הנשים שלך יורה על בדיקות פאפ בתדירות גבוהה יותר כדי לבחון אם היה שינוי במצב. ב-70% מהמקרים מערכת החיסון תפנה את וירוס הפפילומה מגופך תוך שנה, וב-90% מהמקרים, הנגיף יתפנה מהגוף לאחר כשנתיים.

ב-10% מהמקרים הנותרים יש סיכון מוגבר להתפתחות של סוגי סרטן שונים, ולכן חשוב שאת ובן זוגך תהיו ערניים לשינויים בעורכם. אם אתם מבחינים בגידולי קונדילומה עוריים, פנו מיד לרופאים המטפלים שלכם כדי לאבחן את הבעיה, לבדוק מה ההיקף שלה, ולטפל בה באופן יעיל.

למידע נוסף על טיפול בקונדילומה, קראו כאן.

הבהרה

הגלישה באתר, השימוש במידע המופיע בו או ההסתמכות בחומר המופיע בו יהיה על אחריותו הבלעדית והאישית של הגולש/ת.

המידע שמופיע באתר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי, בדיקה רפואית או חוות דעת רפואית על-ידי רופא/ה –ולכן חובה לפנות לייעוץ רפואי מקצועי מוסמך לפני כל החלטה או בדיקה רפואית אותה נדרשים לעשות

כל הזכויות שמורות לאתר https://eparty.co.il ©

תפריט נגישות